Nebraska DAC Contact List

Last updated 06.21.21

All districts are listed under their ESU.  If you are unsure what ESU a district is under, please click on the link below to verify.

District-ESU List

ESU 1

Contact: Bill Heimann

402-287-2061

ESU 1 School Districts

Allen Public


Bloomfield Community


Crofton Community


Emerson-Hubbard


Mike Pattee


Shane Alexander


Mark Wragge


Dustin Nielsen


402-635-2484


402-373-4800


402-388-4357


402-695-2654


Harrington-Newcastle


Homer Community


Laurel – Concord – Coleridge

Lori Peitz


Lora Crowe


Mark Leonard


402-254-3947


402-698-2377


402-256-3730


Niobrara Public


Pender Public


Ponca Public


Margaret Sandoz


Jason Dolliver


Derek Lahm


402-857-3323


402-385-3244


402-755-5700


Randolph Public


Santee Community


South Sioux City


UmoN HoN Nation Public

Brandi Bartels


Donna Nielsen


Lora Crowe


Joe Wanning


402-337-0395


402-857-2741


402-412-2881


402-960-4493


Wakefield Public


Walthill Public


Wausa Public


Wayne Community


Winnebago Public


Winside Public


Wynot Public


Jerad Wulf


Chris Swanson


Brad Hoesing


Mark Evetovich


Cheryl Burrell


Cory Friedrich


Grant Torpin


402-287-9892


402-846-5433


402-586-2255


402-375-3854


402-878-2224


402-286-4466


402-357-2121


ESU 2

Contact: Caryn Ziettlow

402-721-7710

ESU 2 School Districts

Ashland-Greenwood


Bancroft-Rosalie


Cedar Bluffs Public


Jill Finkey


Jon Cerny


Tina Hanzel


402-944-2128


402-648-3337


402-628-2080


Fremont Public


Logan View Public


Lyons-Decatur Public


Kate Heineman


Rochelle Clausen


Chris Lecher


402-727-3086


402-654-3317


402-687-2363


Mead Public


North Bend Central


Oakland Craig Public


Darin Kovar


Jennifer Karnatz


Rusty Droescher


402-624-3435


402-652-3268


402-685-5661


Raymond Central


Scribner-Snyder


Tekamah-Herman


Shelly Dostal


Leah Fischer


Michelle Stark


402-784-3301


402-664-2567


402-374-2156


Wahoo Public


West Point Public


Wisner-Pilger


Yutan Public


Josh Snyder


Sandy Rasmus


Mark Porter


Brandy Thompson


402-443-3051


402-372-5546 x1050


402-529-6465


402-625-2241


ESU 3

Contact: Scott Blum

402-597-4911

ESU 3 School Districts

Arlington Public


Bellevue Public


Bennington Public


Blair Public


Conestoga Public


Douglas County West


Elkhorn Public


Elmwood-Murdock


Tashia Wolf


Laurie Hanna


Dee Hoge


Danielle Ladwig


Lisa Bergemeyer


Dawn Marten


Jadi Miller


Heather Bornemeier


402-478-4171


402-293-5010


402-238-3044


402-427-2872


402-227-2935


402-359-2583


402-289-2579


402-867-2341


Fort Calhoun


Gretna Public


Louisville Public


Nicholas Wemhoff


Rex Anderson


Amber Johnson


402-468-5714


402-332-3265


402-234-3585


Millard Public


Papillion-LaVista


Plattsmouth Public


Darin Kelberlau


Melanie Mueller


Cherie Larson


402-715-8200


402-537-6239


402-296-3361 x2812


Ralston Public


Springfield Platteview


Mike Rupprecht


Heidi Zierott


402-898-3483


402-592-1300


Weeping Water


Westside Community


Tiffanie Welte


Ruby Larson


402-267-2445


402-390-2171


ESU 4

Contact: Lori Broady

402-274-4354

ESU 4 School Districts

Auburn Public


Suzanne Whisler


402-274-4830


Falls City Public


Humboldt Table Rock Steinauer

Johnson-Brock


Johnson Co Central


Lewiston Public


Jack Bangert


Kari Lottman


Jeffrey Koehler


Karen Hunzeker


Juli Smith


402-245-4067


402-862-2151


402-868-5235


402-335-3320


402-865-4675


Nebraska City


Palmyra Dist OR-1


Pawnee City


Teresa Frields


Linde Walter


Julie Pierce


402-873-6033


402-782-3535


402-852-2411


Sterling Public


Syracuse-Dunbar-Avoca

Addie Heusman


Chris Moore


402-866-4761


402-269-2388


ESU 5

Contact: Joni Runge

402-223-5277

ESU 5 School Districts

Beatrice Public


Bruning-Davenport Unified

Deshler Public


Diller-Odell


Jackie Nielsen


Kolin Haecker


Breann Haney


Amy Coufal


402-223-1512


402-364-2225


402-365-7272


402-766-4210


Fairbury Public


Freeman Public


Jill Davis


Teri Nieveen


402-729-6104


402-988-2525


Meridian Public


Harold Scott


402-446-7265


Southern School District 1

Thayer Central Community

Tri County Public


Stephanie Ware


Tom Kiburz


Jesse Gronemeyer


402-645-3326


402-768-3844


402-683-4035


402-534-2321×4


ESU 6

Contact: Toby Boss

402.761.3341

ESU 6 School Districts

Centennial Public


Crete Public


Dorchester Public


Exter-Milligan Public


Tricia Hirschfeld


Samuel Stecher


Daryl Schrunk


Paul Sheffield


402-534-2133


402-826-5855


402-946-2781


402-266-5911


Fillmore Central


Friend Public


Heartland Public


Aaron Veleba


Amy Hottovy


Dana Reinke


402-759-3184


402-947-2781


402-723-4434


Malcolm Public


McCool Junction


Milford Public


Norris Public


Greg Adams


Teresa Kapperman


Mitch Kubicek


Brittany Hajek


402-796-2151


402-724-2231


402-761-3321


402-791-0000


Seward Public


Shickley Public


Matt Dominy


Josh Warren


402-643-2941


402-627-3375


Waverly School District 145

Wilber-Clatonia


York Public


Scott Blum


Dan Conway


Jen Badura


402-786-2321


402-821-2266


402-362-7155


ESU 7

Contact: Marci Ostmeyer

402-564-5753

ESU 7 School Districts

Boone Central


Central City


Clarkson Public


Columbus Public


Cross County


David City


East Butler Public


Bill Curry


Holee Hanke


Lee Schneider


Amy Romshek


Tammy Schaefer


Barb Hart


Doug Glasshoff


402-386-2134


308-946-3056


402-892-3454


402-563-7000


402-764-5521


402-367-4590


402-545-2081


Fullerton Public


High Plains Comm


Howells-Dodge Consolidated

Humphrey Public


Lakeview Community


Leigh Community


Tamara Carlson


Enly McCartney


Jordan Brabec


Brice King


Brandon Nygren


Karen Hillen


308-536-2431


308-548-2216


402-986-1621


402-923-1230


402-246-3465


402-487-2228


Osceola Public


Palmer Public


Jason Lavaley


Cindy Doggett


jlavaley@osceola.esu7.org


402-747-2091


308-894-3065


Schuyler Community


Shelby-Rising City


St Edward Public


Twin River Public


David Gibbons


Cody Bobolz


Allison Pritchard


Tod Heier


402-352-5514 x807

402-527-5946 x1130

402-678-2282


402-993-2911


ESU 8

Contact: Heidi Rethmeier

402.887-5041

ESU 8 School Districts

Battle Creek Public


Boyd County


Chambers Public


Elgin Public


Elkhorn Valley


Ewing Public


Cindy Rotter-Hansen


Cindy Johnson


Gina Pospichal


Greg Wemhoff


Darin Hahne


Dale Martin


402-675-2235


402-589-1333


402-482-5233


402-843-2455


402-368-5301


402-626-7235


Madison Public


Nebraska Unified District 1

Neligh-Oakdale


Newman Grove


Norfolk Public


O’Neill Public


Osmond Community


Pierce Public


Plainview Public


Travis Jordan


Dale Martin


Ben Dempsey


Theresa Schmedding


Beth Nelson


Amy Shane


Lacy Stelling


Ann Daudt


Jen Hodson


402-454-3336


402-893-3215


402-887-4166


402-447-6294


402-644-2500


402-336-3775


402-748-3362


402-329-4302


402-582-3808


Stanton Community


Stuart Public


Sarah Remm


Claire Kaup


402-439-2639


402-924-3302


West Holt Public


Wheeler Central


Tracy Larson


Paul Nordhues


402-925-2848


308-654-3273


ESU 9

Contact: Amy Schultz

402-463-5611

ESU 9 School Districts

Adams Central


Aurora Public


Blue Hill Public


Doniphan-Trumbull


Shannon Nepple


Desiree Teahon


Lori Toepfer


Nancy Niles


402-463-0040


402-694-3167


402-756-2085


402-845-2282


Giltner Public


Hampton Public


Harvard Public


Hastings Public


Kenesaw public


Elizabeth Mumm


Holly Herzberg


Brooke Waddell


Lawrence Tunks


Chuck Roe


402-849-2238


402-725-3233


402-772-2171


402-469-4671


402-752-3215


Red Cloud Comm


Silver Lake Public


South Central NE Unified 5

Superior Public


Sutton Public


Amy Dallman


Amber Gibson


Amanda Skalka


Marty Kobza


Dana Wiseman


402-746-3413


402-756-6611


402-726-2151


402-897-3257


402-773-4303


ESU 10

Contact: Denise O’Brien

308-237-5927

ESU 10 School Districts

Amherst Public


Anselmo-Merna


Ansley Public


Arcadia Public


Arnold Public


Broken Bow


Burwell Public


Callaway Public


Central Valley


Centura Public


Cozad Community


Elba Public


Elm Creek Public


Roger Thomsen


Molli Miller


Heidi Fessler


Craig Trampe


Joel Morgan


Kristin Benjamin


David Owen


Bryon Hanson


Amanda Shoemaker


Cory Bohling


Bill Shafer


Annice Marlow


Bernardo Revelo


308-826-3131


308-643-2224


308-935-1121


308-789-6522


308-848-2226


308-872-2982


308-346-4150


308-836-2272


308-428-3145


308-485-4258


308-784-2745


308-863-2228


402-856-4300


Gibbon Public


Gothenburg Public


Grand Island Public


Kearney Public


Lexington Public


Litchfield Public


Loup City


Loup County


Troy Lurz


Allison Jonas


Kate Crowe


Chelsea Feusner


Julie Myers


Susan Poland


Janet Kuszak


Ken Sheets


308-468-5721


308-537-3651 x3


308-385-5900


308-698-8021


308-377-2301


308-446-2244


308-745-0548


308-942-6115


Northwest Public


Ord Public


Overton Public


Pleasanton Public


Jeanette Ramsey


Heather Nebesniak


Brian Fleischman


James Ricci Westland


308-385-6394


308-728-5013


308-987-2424


308-388-2041


Ravenna Public


Riverside Public


Sandhills Public


Sargent Public


Shelton Public


St. Paul Public


Sumner Eddyville Miller

Myriah Leisher


Stephanie Kaczor


Cindy Simonson


Cory Grint


Jenette Meyer


Jen Hagen


Bill Schmidt


308-470-0502


308-358-0640


308-538-2224


308-527-4184


308-647-6588


308-754-4433


308-752-2925


Wood River Rural


Terry Zessin


308-583-2249


ESU 11

Contact: Kate Hatch

308-994-6585

ESU 11 School Districts

Alma Public


Arapahoe Public


Axtell Community


Bertrand Community


Cambridge Public


Elwood Public


Eustis-Farnam


Stephanie Brandyberry


Rudy Perez


Christina Eutsler


Amy Schutz


Genny Kubik


Danielle Rieker


Nick Hodge


308-928-2131


308-962-5458


308-743-2415


308-472-3427


308-697-3322


308-785-2491


308-486-3991


Franklin Public


Holdredge Public


Loomis Public


Shelley Kahrs


Katrina Fox


Whitney Billeter


308-425-6283


308-995-4339


308-876-2111


Minden Public


Steph Emery


308-832-2254


Southern Valley


Mark Grove


308-868-9966


Wilcox-Hildreth


Kelly Simmons


308-478-5265


ESU 13

Contact: Jadie Beam

308-635-0661

ESU 13 School Districts

Alliance Public


Banner County


Bayard Public


Bridgeport Public


Chadron Public


Crawford Public


Creek Valley Public


Rita Moravek


Chris Cooper


Matthew McLaughlin


Erin Reynolds


Maribeth Moore


Keri Homan


A’lisa Mueller


308-762-5475


308-436-5262


308-586-1211


308-262-1574


308-432-0700


308-665-1537


308-483-5252


Garden County


Gering Public


Gordon-Rushville


Hay Springs Public


Hemingford Public


Kimball Public


Leyton Public


Kathryn Beberniss


Terri Martin


Nathan Livingston


Kim Marx


Eric Arneson


Danielle Reader


Ryan Plummer


308-772-3242


308-436-3125


308-282-0894


308-638-4434


308-487-3328


308-235-2188


308-377-2301


Minatare Public


Mitchell Public


Morrill Public


Potter-Dix Public


Becky Mayhew


Michelle Peters


Craig Manley


Larry Baker


308-783-1733


308-623-2828


308-247-2149


308-879-4434


Scottsbluff Public


Sidney Public


Sioux County Public


Mike Mason


Sheri Ehler


Brett Gies


308-635-6200


308-254-0959


308-668-2415


ESU 15

Contact: Kelly Erickson

308-334-5160

ESU 15 School Districts

Chase County


Dundy County Stratton


Michelle Williams


Ethan Sullivan


308-882-4304


308-423-2738


Hayes Center Public


Hitchcock County


Megan Soundy


Mike Tines


308-286-5613


308-278-3173


Maywood Public


McCook Public


Medicine Valley


Alicia Shirley


Grant Norgaard


Steve Osborn


308-362-4223


308-345-2510 x5


308-367-4106


Southwest Public


Todd Porter


308-692-3223


Wauneta-Palisade


Betsy Johanson


308-394-5700


ESU 16

Contact: Alison Smith

308-534-2416

ESU 16 School Districts

Arthur County


Brady Public


Jamie Gorwill


Matt Gordon


308-764-2253


308-584-3317


Hersey Public


Hyannis Area Schools


Samantha Pavelka


Tiffany Rice


308-386-5572


308-458-2202


Maxwell Public


McPherson County


Mullen Public


North Platte Public


Paxton Consolidated


Perkins County


Missy Friend


Raegan Anderson


Stacy Vinton


Vikki Carlson


Molly Thompson


Nicole Long


308-582-4585


308-587-2320


308-546-2292


308-696-3334


308-239-4283


308-352-4313


South Platte Public


Stapleton Public


Thedford Public


Nick Brost


Kris Walker


Jane Haake


308-889-3622


308-636-2252


308-645-2614


Wallace Public


Robert Braithwait


308-387-4323


ESU 17

Contact: Jeff McQuistan

402-387-2520

ESU 17 School Districts

Ainsworth Community


Cody-Kilgore Public


Curtis Childers


Kristin Fay


402-387-2083


402-823-4117


Keya Paha County


Luke Wroblewski


402-497-3501


Rock County Public


Rhonda Ammon


402-684-3855


Valentine Community


Jeff Sayer


402-376-3237


ESU 18

Contact: Leslie Eastman

402-436-1790

ESU 18 School Districts

Lincoln Public


Bethany Brunsman


402-436-1820


ESU 19

Contact: Scott SchmidtBonne

402-557-2080

ESU 19 School Districts

Omaha Public


Melissa Schroeder


531-299-9594



  • For address, phone number or email domain changes, please email the Assessment Office.
  • If you find your DAC to be incorrect, please have the district superintendent fill out the DAC change form and return back to Assessment Office.
Updated August 2, 2021 10:22am