Fellows
NDE STEM Fellows are educators that are committed to promoting the STEM approach with other educators in their communities. They are available for advice, insight, and assistance. Fellows have participated an immersive, week-long summer experience and have pledged to be a resource to teachers, families, and communities across the state.
2017 Fellows
Name | School | Position |
---|---|---|
Jodi Bahr | Harvard High School | Science Teacher |
Chrysanne Bailey | Arnold Public Schools | Music K-12, Vocal and Instrumental |
Jennifer Bockerman | Moore Middle School, LPS | 6-8 Visual Art Teacher |
Molly Broekemeier | Oakland Craig Public Schools | 7-8 Science Teacher |
Alana Cardinal | Keya Paha County Schools (ESU 17 SDA) | Business Teacher |
Monique Cribbs | Metropolitan Community College | Career Exploration and Development Manager |
Erin Dahl | Ezra Elementary | 5th grade teacher |
Danielle Dornsife | Sunny Slope Elementary School | Kindergarten Teacher |
Regina Farris | Hampton Public School | Music Teacher |
Michelle Fouts | Bryant Elementary School | 2nd Grade Teacher |
Sarah Hanika | Auburn High School | Science Teacher (Physical and Earth) |
Kim Larson | Nebraska 21st Century Community Learning Centers | Coordinator of Professional Development |
Lindsey Moore | Nebraska EPSCoR | Education, Outreach and Diversity Coordinator |
Jamie Moore | Lincoln Elementary School, North Platte Public Schools | 5th Grade Teacher |
Angie Ourada | Bryant Elementary, Kearney Public Schools | 1st grade teacher |
Jesse Rosberg | Ord Elementary School | Music Teacher |
Amy Sabatka | North Platte High School | Business Teacher |
Dianah Steinbrink | ESU 10 | Teaching and Learning Coordinator |
Jennifer Swerczek | Nebraska Public Power District | Education Specialist |
Jeff Tunink | Southern Public Schools | 7-12 Life Sciences Educator |
Susan Waldron | Millard West HS | Teacher |
2016 Fellows
Name | School | Position |
---|---|---|
Alyse Andreasen | Wilber Clatonia H.S. | Business Teacher |
Molly Aschoff | ESU 8 | eLearning Specialist |
Angela Bergman | Westside H.S. | Science Teacher |
Deb Bulin | Thayer Central Community Schools | Math Teacher |
Meredith Chambers | Oakdale Elementary – Westside Community Schools | 5th Grade Teacher |
Alicia Dallman Shoemaker | Waverly H.S. | Spanish and English Teacher |
Alicia Davis | Scott M.S. – Lincoln Public Schools | Math Teacher |
Dayna Derichs | Wheeler Elementary – Millard Public Schools | Media Specialist |
Elizabeth Dunn | Nebraska City M.S. | Science Teacher |
Jenni Hillgrove | North Star H.S. Lincoln Public Schools | Family and Consumer Science Teacher |
Brent Jarosz | Bryan Community Focus Program – Lincoln Public Schools | Business Teacher |
Krystal Kolb | Bryan H.S. – Omaha Public Schools | Family and Consumer Science Teacher |
Josephine Langbehn | Monroe M.S. – Omaha Public Schools | Art Teacher |
Emanuel Maldonado | Scottsbluff H.S. | Spanish Teacher |
Zach Mapes | Crete H.S. | ELL & Spanish Teacher |
Sandra Meisman | Milford H.S. | Science Teacher |
Amanda Messerschmitt | Bellevue West H.S. | German Teacher |
Dannika Nelson | Oakland-Craig H.S. | Science Teacher |
Derrick Nero | University of Nebraska – Omaha | K-12 Engineering Education Instructor |
Bonnie Noel | Deshler Public Schools | Math Teacher |
Pam Peterson | York M.S. | Science Teacher |
Tom Price | Lincoln Christian School | Math Teacher |
Cynthia Stogdill | Fremont Public Schools | School Librarian |
Lindsey Tomaso | Mission M.S. – Bellevue Public Schools | Art Teacher |
Amy Tomlinson | Sandy Creek H.S. | Agriculture Teacher |
Sarah Whiting | Creek Valley H.S. | Agriculture Teacher |