April 1, 2008

DECA ANNOUNCES AWARD WINNERS

Nearly 240 DECA awards were given to Nebraska high school students recently at the 51st DECA conference in Lincoln.

The top 150 Nebraska students who finished first, second or third in their events will challenge more than 14,000 other students from the United States, the U.S. territories, Canada and Germany during the national competition in Atlanta, Georgia, to determine the world’s best marketing, management and entrepreneurship students.

DECA competitive events are designed to evaluate the knowledge, skills and attitudes necessary for career success in a wide array of professions. Nebraska students participated in more than 35 competitive events, professional development seminars and the Marketing Quiz Bowl and elected state officers in March.

The following were named new officers and/or DECA award winners:

2008-2009 State Officer Action Team 52
President – Andrew LaGrone, Millard South High School
Secretary – Rachel Foehlinger, Ralston High School
VP-Alumni/ΔEX – Nolan Johnson, Millard South High School
VP-Business Partnerships – Julie Bolamperti, Westside High School
VP-Membership Services – Chevas Anderson, Bellevue West High School
VP-Publications – Charles Lee, Millard West High School

International Leadership Development Academy Qualifiers
Brittney Albin, Millard South High School
Sara Braun, Millard South High School
Jessica Caron, Omaha Bryan High School
Nicole Chase, Millard South High School
Raeanna Doyle, Omaha Bryan High School
Becki Frishman, Millard South High School
Kayla Getzschman, Millard South High School
Ally Gilin, Millard South High School
Mike Mimaugh, Millard South High School
Jason Nguyen, Omaha Bryan High School
Kelli Ourada, Millard South High School
Autumn Prichard, Millard South High School

International Senior Management Institute Qualifiers
Allan Hernandez, Omaha Bryan High School
Kyle Moritz, Bellevue East High School

Virtual Business Challenge – State Winners
Sports: Thomas Hamik, Megan Higgins, Elkhorn High School
Retailing: Justin Strahan, Elkhorn High School

School-Based Enterprise
Gold Level Certification: Lincoln East High School DECA
Living a Legacy Chapter Award: Elkhorn High School DECA

Marketing Research Events
Business and Financial Services Research
First place: Danielle Cole, Allison Goodman, Tayler Jackson, Millard South High School
Second place: Alexandra Jankowski, Jacob Miller, Ryan Stednitz, Bellevue West High School
Third place: Amy Krichau, Amy Svitak, Kaylea Weyrich, Scottsbluff High School
General Marketing Research
First place: Cassie Burks, Kelsey Cuvelier, Lacie Nielsen, Millard South High School
Second place: Erin Carter, Alex Johannes, Millard North High School
Third place: Austin Aulick, Michael Pierce, Michael Schaub, Scottsbluff High School
Hospitality and Recreation Marketing Research
First place: Jessica Gorat, Jessy Lamb, Erin Mollner, Millard South High School
Second place: Miles Churchill, Trace Marsden, Jon Morgan, Scottsbluff High School
Third place: Trevor Johnson, Jacques Tallichet, Lincoln East High School
Retail Marketing Research
First place: Carrie Herr, David Ross, Eric Sitzman, Millard South High School
Second place: Breanna Elley, Jordyn Gray, Brittany Schaneman, Scottbluff High School

Chapter Team Events
Community Service Project
First place: Tyler Watkins, Millard South High School
Second place: Samantha Gans-King, Mark Vestecka, Lincoln East High School
Third place: Sarah Ford, Jenna Krieger, Entrepreneurship Focus Program, Lincoln
Creative Marketing Research Project
First place: Brian Becker, Logan Larkin, Ben Nikolas, Millard South High School
Second place: Aaron Langford, Megan Wessling, Kristi Wiebelhaus, Bellevue West High School
Third place: Grant Nagaki, Keisha Salazar, Mackenzie Westphal, Scottsbluff High School
Entrepreneurship Promotion Project
First place: Anna Elam, Kelly Lucis, Abbie Otto, Bellevue West High School
Second place: Laura Abbott, Brittany Nation, Jaime Torres, Scottsbluff High School
Third place: Lily Ng, Mary Pham, Diana Torres, Bellevue West High School
Learn and Earn Project
First place: Casi Beliel, Sara Smith, Scottsbluff High School
Second place: Lindsay Hawkins, Nicholas Joubert, Ian McMahon, Bellevue West High School
Third place: Katelyn Macholan, Dylan Roberts, Millard West High School
Public Relations Project
First place: Mary Hoffman, Sarah Rybar, Sydney Stough, Bellevue West High School
Second place: Chris Coleman, Mitch Mansur, Amy Rasmussen, Millard South High School
Third place: D.J. Hladik, Katie Keifer, Paige Wentz, Entrepreneurship Focus Program, Lincoln

Business, Management and Entrepreneurship Events
Entrepreneurship-Independent Business
First place: Sarah Locke, Bellevue West High School
Second place: David Applegarth, Millard West High School
Third place: Lydia Stern, Omaha Central High School
Entrepreneurship-Franchising Business
First place: Tom Flynn, Bellevue West High School
Second place: Nate Olson, Millard North High School
Entrepreneurship Written Event
First place: Ali Cook, Nicole Koster, Millard South High School
Second place: Amanda Henkel, Hannah Hopp, Alyssa Trumbull, Scottsbluff High School
Third place: Taylor Daniels, Omaha Burke High School
International Business Plan Event
First place: Lauren Domenge, Meredith Gladbach, Bellevue West High School
Second place: Christy Burger, James Hamzhie, Megan King, Millard South High School
Third place: Dakota Himmerich, Scotty Nickles , Justin Vogel, Scottsbluff High School
Internet Marketing Business Plan
First place: Emily Petersen, Millard South High School
Second place: Nate Gillen, Scott Nelson, Dan Shedd, Scottsbluff High School
Third place: Ankit Agrawal, Millard North High School

Marketing Representative Events
Advertising Campaign Event
First place: Sarah Kohler, Kellie McFeely, Papillion LaVista South High School
Second place: Ryan Grabowski, Nate Rathbun, Jay Weaver, Millard West High School
Third place: Alex Moore, Tyler Otis, Kelsey Stockton, Millard South High School
Fashion Merchandising Promotion Plan
First place: Lauren Harrison, Maggie Hedlund, Tara Jarvis, Lincoln East High School
Second place: Michaela Collins, Britnee Felici, Jess Shipley, Millard South High School
Third place: Kenzie Mohlman, Cecelie Napier, Lauren Woods, Millard South High School
Technical Sales Event
First place: Joshua Kelley, Elkhorn High School
Second place: EJ Bjorling, Scottsbluff High School
Third place: Jessyca Herman, Bellevue West High School

Individual Series Events
Accounting Applications
First place: Alejandro Castelotte, Westside High School
Second place: Ming Chen, Hastings High School
Third place: Eric Sitzman, Millard South High School
Apparel and Accessories Marketing
First place: Emily McCoy, Lincoln Southeast High School
Second place: Jade Selvy, Lincoln East High School
Third place: Ellen Muehling, Lincoln East High School
Automotive Services Marketing
First place: Zach Burkland, Millard South High School
Second place: Chris Coleman, Millard South High School
Third place: Martin McNabb, Papillion LaVista South High School
Business Services Marketing
First place: Seth Wallace, Scottsbluff High School
Second place: Ashley Truman, Millard South High School
Third place: Elizabeth Baquet, Lincoln East High School
Food Marketing
First place: Madison Rezaei, Elkhorn High School
Second place: Tyler Watkins, Millard South High School
Third place: Anna Elam, Bellevue West High School
Hotel and Lodging Management
First place: Ryne Higgins, Millard South High School
Second place: Nate Gillen, Scottsbluff High School
Third place: Antea Gatalica, Omaha Central
Marketing Management Series
First place: David Applegarth, Millard West High School
Second place: Maddie Onumbu, Millard South High School
Third place: Greg Meyer, Omaha Central High School
Quick Serve Restaurant Management
First place: Dan Shedd, Scottsbluff High School
Second place: Marciyanna Nielsen, Millard North High School
Third place: Adam Tracy, Hastings High School
Restaurant and Food Service Management
First place: Amy Schnoes, Millard South High School
Second place: Kaitlin Vande Mheen, Millard North High School
Third place: Torry Kisser, Scottsbluff High School
Retail Merchandising Series
First place: William Vonderfecht, Westside High School
Second place: Sara Sirotkin, Millard West High School
Third place: Maggie Hedlund, Lincoln East High School
Sports and Entertainment Marketing
First place: David Ross, Millard South High School
Second place: Trish Cobb, Omaha Central High School
Third place: Ethan Dornbush, Ralston High School

Management Team Decision Making Events
Business Law and Ethics
First place: Brooke Benjamin, Amber Cummins, Westside High School
Second place: Igor Hadzisulejmanovic, Logan Jarosz, Westside High School
Third place: Danielle Cole, Tayler Jackson, Millard South High School
Buying and Merchandising
First place: Chaele Arkfeld, Eva Draper, Westside High School
Second place: Ellie Lorenzen, Kate Ottoson, Millard North High School
Third place: Sarah Burford, Meeae Tillwick, Omaha Central High School
Financial Analysis
First place: Ben Bosco, Andrew LaGrone, Millard South High School
Second place: Nicole DeBrie, Jessica Reisig, Scottsbluff High School
Third place: Megan Wessling, Kristi Wiebelhaus, Bellevue West High School
Hospitality Services
First place: Tricia Prososki, Taija Walkowiak, Westside High School
Second place: Kelsey Bigando, Taylor Daniels, Omaha Burke High School
Third place: Britnee Felici, Carrie Herr, Millard South High School
Internet Marketing
First place: Maya Doghman, Chloe Greguska, Omaha Central High School
Second place: Shane Hertig, Paul Snyder, Scottsbluff High School
Third place: Tab Berger, Pat Thornquist, Westside High School
Sports and Entertainment Marketing
First place: Logan Larkin, Ben Nikolas, Millard South High School
Second place: Jordon Graff, Juliana Lowe, Bellevue West High School
Third place: Dan Casey, Justin Cordes, Omaha Bryan High School
Travel and Tourism Marketing
First place: Cory Masi, Kelsey Supenski, Bellevue West High School
Second place: Sarah Ferguson, Betsy Wallace, Omaha Central High School
Third place: Allison Fees, Grace Sedlacek, Bellevue West High School

DECA Quiz Bowl
First place: Westside High School DECA
Second place: Omaha Central High School DECA

Scholarship Recipients
Bobby Foehlinger Living a Legacy Memorial Scholarships (Two $1,000 scholarships)
David Applegarth, Millard West High School
David Ross, Millard South High School
Nebraska Association of Marketing Educators (NAME) Scholarship ($500)
Allison Goodman, Millard South High School
Gallup Scholarships (Three $500 scholarships)
Joshua Kelley, Elkhorn High School
Jessica Reisig, Scottsbluff High School
Marcy Mantz, Millard North High School
Target Scholarship ($500)
Erin Mollner, Millard South High School
NE DECA Scholarships ($500)
Alexandra Cook, Millard South High School
Emily Kirkland, Westside High School
UNL Delta Epsilon Chi Scholarship ($500)
Tayler Jackson, Millard South High School
Kenyatta Bush Memorial Scholarship ($250)
Lindsey Thompson, Millard West High School
Dan Whitlock Memorial Scholarship ($250)
Jacob Pfeifer, Millard North High School
University of Nebraska Center for Entrepreneurship Scholarships
Chloe Greguska, Omaha Central High School
William Voderfecht, Westside High School
National DECA Harry Applegate Scholarship Finalists
Allison Goodman, Millard South High School
Jessica Reisig, Scottsbluff High School
Jade Selvy, Lincoln East High School
Alyssa Trumbull, Scottsbluff High School

Gold Chapter Awards
Lincoln East High School DECA

Gold Level Membership Awards
Bellevue West High School DECA
Elkhorn High School DECA
Lincoln East High School DECA
Millard South High School DECA
Millard West High School DECA
Omaha Bryan High School DECA
Ralston High School DECA
Scottsbluff High School DECA

Nebraska DECA Foundation Fundraising Award
Elkhorn High School DECA

Marketing Education Honor Award
Joshua Lynch, Elkhorn High School
Brooke Benjamin, Westside High School

Distinguished DECA Member of the Year
Jade Selvy, Lincoln East High School

Distinguished Chapter of the Year
Millard South High School DECA

Special Recognition
Nebraska Association of Marketing Educators (NAME)
Rookie of the Year: Stephanie Kruse, Papillion-LaVista South High School
Outstanding Marketing Educator: Derek Deaver, Scottsbluff High School
Nebraska DECA Outstanding Service Awards
Outstanding Alumni/Delta Epsilon Chi Members: Miranda Barth, Lakeview Elementary School; Lindsey Kaiser, University of NE-Omaha
Award of Merit: Amanda Hulsebus, University of Nebraska at Omaha; Joe Sittler, Omaha Trans Video;
Theresa Case, Omaha Trans Video
Outstanding Business Partner: Kevin Oswald, Target
Outstanding New Business Partner: Jared Bakewell, Savings Sidekick, Inc.
Outstanding Service Award: Judy McMahon, Bellevue West High School